×
logo
[ajaxy-live-search show_category="1" show_post_category="1" post_types="post,lyrics,artist,album,label" label="upHiphopta Ara..." iwidth="100%" delay="100" width="100%" url="https://www.uphiphop.com/?s=%s"]

Mirac

Mirac – Güzel Klibi Yayınlandı

Haberin Devamı

Joker & Mirac – Kural Klibi Yayında

Haberin Devamı

Joker & Mirac – Kural Teaser Yayınlandı

Haberin Devamı

Mirac’ın Yeni Teklisi “Severim Gecemi”, 12 Hazi...

Haberin Devamı

Susamam Şarkısı Hakkında Suç Duyurusu

Haberin Devamı

Mirac Hakkında

Gerçek Adı : Harun Dinç
a.k.a. : Mozole Mirach
Doğum Tarihi : 05/01/1987 (Age 34)
5 Ocak 1987 yılında Tekirdağ ‘da doğan Mirac (Harun Dinç), lise öğrenimini Tekirdağ Namık Kemal Lisesinde tamamladı. 13-14 yaşlarında bağlandığı hiphop kültürüne önce graffiti sanatıyla dahil oldu. Uzun bir dönem bu sanatla uğraştı ve o dönemler Blue Jean dergisinde Tunç “Turbo” Dindaş’ın hazırladığı graffiti sayfalarında Co2-Nore tag’iyle bolca boy gösterdi.
Aynı dönemlerde müziğe büyük bir tutku ile başladı. Bu öyle büyük bir tutkuydu ki artık duvar boyayacak vakti bulamıyor, zamanının çoğunu müzik yapım programlarını kurcalayarak ve şarkı sözleri yazarak geçiriyordu.
İlk demolarını “Mozole Mirach” sahne ismiyle 2003 yılında henüz 16 yaşındayken kaydetmeye başladı. Bu esnada müzik prodüksiyonu yapmayı da öğrenmiş ve kendi aranjmanlarını hazırlamaya başlamıştı.
2011’de Pasaj Müzik etiketi ile yayınlanan toplama albüm Organize Oluyoruz 1’de Zor Deme Bana adlı çalışmasıyla yer aldı. Albümün ilk video klibi Zor Deme Bana’ya çekildi. 2014’te Dokuz Sekiz Müzik’ten çıkan Organize Oluyoruz serisinin 3. Albümünde Toplumsal Hezeyan isimli çalışmasıyla yer alarak bu çalışmayı da kliplendirdi.

Artık Mirac, müzikal ve lirikal yolculuğu sırasında yaptığı besteler ve yazdığı sözlerle rap türünün dışına çıkmaya başlamıştı. Oluşan yeni eserlerin, sözlerinin ve ezgilerinin daha fazla insana, hatta tüm Türkiye’ye ulaşması gerektiğine inanıyordu. Çünkü artık ürettiği eserlerin özünde tüm Türkiye’nin ruhu ve bu toprakların geçmişini yansıtan özellikler taşıyordu. Öyle ki Anadolu eren ve ozanlarının şiirlerinden ve tasavvuf edebiyatından beslenmeye başlamıştı. Yunus Emre ve Mevlana’dan büyük ilhamlar aldı. Müzikal manada 70, 80 ve 90’ların büyük ustaları Barış Manço, Erkin Koray, Cem Karaca ve MFÖ’den etkilendi.

Tüm bu yolculuklar sonucunda Mirac 2013 kışında, Rock, Psychedelic, Indie-Pop, Rap, Alaturka gibi birçok farklı müzik türünü bir araya getirerek kendi özgün türündeki ilk yasal market albümü “Rünya”yı Nurkan Renda müzik direktörlüğünde kaydetmeye başladı. Dünya ve Rüya kelimelerini birleştirerek kendi icat ettiği “Rünya” kelimesini albümünün ismi yaparak yaşadığı içsel çatışmalarını şarkılarında anlattı. Eserlerinde İstanbul gibi büyük bir şehrin kaosundan beslenerek “modern şehir ozanı” üslubunu benimsedi.

Rünya albümünün bir diğer özelliği ise tüm sözlerinin, müziklerinin hatta aranjman ve kayıtlarının gece vakti yapılması oldu. Kaydedilen birkaç dijital sound dışında tüm enstrümanlar canlı olarak kaydedildi. Albümdeki tüm akustik ve elektirik gitarlar Nurkan Renda tarafından, Nurkan Renda Stüdyo’da, tüm davullar ise Alen Konakoğlu tarafından The Kulübe stüdyolarında çalındı ve kaydedildi. Albüm mixleri de yine Alen Konakoğlu tarafından yapıldı. “Rünya” albümünün mastering işlemiyse Steve Corrao tarafından Amerika’da yapıldı.Okunma:
-->

Çalıştığı İsimler

Albümleri

Single ve EP'ler

Güzel

Güzel

2020-08-07

Severim Gecemi

Severim Gecemi

2020-06-12