×
logo

Mozole Mirach

Mozole Mirach Hakkında

Gerçek Adı : Harun Dinç
Şuanki Mahlası : Mirac
Doğum Tarihi : 05/01/1987 (Age 33)

5 Ocak 1987 yılında Tekirdağ ‘da doğdu. Lise öğrenimini Tekirdağ Namık Kemal Lisesinde tamamladı. 13-14 yaşlarında bağlandığı hiphop kültürüne önce graffiti sanatıyla dahil oldu. Uzun bir dönem bu sanatla uğraştı ve o dönemler Blue Jean dergisinde Tunç “Turbo” Dindaş’ın hazırladığı graffiti sayfalarında Co2-Nore tag’iyle bolca boy gösterdi.
Aynı dönemlerde müziğe büyük bir tutku ile başladı. Bu öyle büyük bir tutkuydu ki artık duvar boyayacak vakti bulamıyor, zamanının çoğunu müzik yapım programlarını kurcalayarak ve şarkı sözleri yazarak geçiriyordu.

İlk demolarını 2003 yılında henüz 16 yaşındayken kaydetmeye başladı. Bu esnada müzik prodüksiyonu yapmayı da öğrenmiş ve kendi aranjmanlarını hazırlamaya başlamıştı.İlk underground albümü “Araf LP”nin yapımına 2004 yılında başladı ve aynı albümü 2005 yılında internet üzerinden yayınladı. Bu albüm ile hatırı sayılır bir kitle tarafından fark edildi. Çeşitli organizasyonlarda sahne almaya başladı. Böylelikle o ana kadar doğup büyüdüğü Tekirdağ’dan bir ayağını İstanbul’a uzatmış oldu. Aynı yıl tanıştığı Da Poet ve Raziel ile Sert Ünsüzler adındaki fenomen albüme imza attılar. Albüm Blue Jean dergisi tarafından 2005 yılının en iyi bandrolsüz albümü seçildi.

2006 yılında ilk demolarını birlikte oluşturduğu Sitem Depresif ile “Sitemin Duan Olsun” ortak albümünü yayınladıklarında hayatları büyük ölçüde değişmişti. Artık büyük bir kitle tarafından tanınıyor ve ülkenin her bölgesinde konserler veriyordu.
Mozole Mirach artık yalnızca tek bir iş yapmak istiyordu: “Müzik”. Bu sebeple 2007 Temmuz’da İstanbul’a taşındı. “Mozzart Underground” ismini vereceği ikinci solo albümünün kayıtlarını oluşturmaya başladı. Bu albümü kendi hayranlarından oluşturduğu dağıtım gönüllüleri ile Türkiye’nin hemen her yerine dağıttı.
2008 Ağustos’ta yayınladığı 2. solo albümünü 2009 Ocak’ta kliplendirdi. Mucize şarkısına Bilal Bay ve Süheyp Tosun yönetmenliğinde çekilen klip, MTV, Dream TV gibi bir çok ulusal müzik kanalında yayınlandı ve büyük dikkat çekti. Myspace’te aylarca bir numarada kaldı. TRT2’de Kartal Balaban’ın hazırlayıp sunduğu Gençlik Halleri programına katıldı. Aynı dönem Kanal 24’te Gerçek Yeraltı programının sorularını yanıtladı. Bu yükseliş ile Türkiye’de 30’a yakın ilde 100’den fazla konser ve organizasyonda yer aldı.

2009’da Lendua ile “Burda Herşey Yolunda”, 2010 yazında ise yeniden Sitem Depresif ile “Geri Çekil” düet albümlerine imza attı.
Öte yandan 2008 yılında ilk denemesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzik Teknolojileri Ses Kayıt Anabilim Dalı bölümüne kabul edilen 10 kişiden biri oldu. Müzik kariyerini ve fikirlerini büyük devrimlerle değiştireceği kırılma noktası tam da burasıydı. Konservatuar eğitimi kendi müzik türünün oluşmasında büyük rol oynadı. Geri Çekil albümü bu yolculukta atılmış ilk adımdı.

2010 Eylül ayında konservatuar eğitimini 1 yıl süreyle dondurarak dil eğitimi almak üzere Londra’ya gitti. Birbirinden farklı onlarca kültürün kesişim noktası olan Londra’da kendi spiritüel yolculuğu adına büyük deneyimler edindi. Kendisi için hâlâ büyük önem taşıdığını ve üçüncü evi olduğunu söylediği Londra’da farklı insanlar ve kültürlerden beslendi. 70’lerin dünyaca ünlü müzisyeni Bruce Ruffin’in kardeşi Dela Creme ile yoksulluk ve insan hakları hakkında “Can’t Be Living” isimli müzik videoya adını yazdırdı. Yaptığı çalışma ile Bruce Ruffin’in dikkatini çekerek İngilizce albüm yapma teklifi aldı. Fakat önce Türkçe müzik icra etmek istediğini söyleyerek bu projeyi erteledi.
2011 Eylül ayında ülkesine ve konservatuar eğitime geri dönerek müzikal çalışmalarına ağırlık verdi. Londra sonrasında yaşadığı müzikal ve spiritüel dönüşümlerin ardından “Mozole Mirach” olan sahne ismini “Mirac” olarak kısalttı ve bundan sonraki çalışmalarına bu isimle devam edeceğini duyurdu.Okunma: 6

Çalıştığı İsimler

Albümleri

Single ve EP'ler